kontakt         

USG Przedramienia

Informacje o badaniu

zwiń

opis

Badanie ultrasonograficzne (USG) - jest to najbardziej popularna metoda diagnostyczna umożliwiająca obrazowanie wnętrza ciała. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i w większości przypadków praktycznie nie ma żadnych przeciwskazań do jego przeprowadzenia.

Przebieg badania:

Badanie USG polega na przyłożeniu sondy bezpośrednio do powierzchni ciała. We wnętrzu sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu wytwarzane są fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się od warstwy badanych narządów organizmu. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenie lekarza radiologa. Badanie USG wykonuje lekarz, który wskazuje pozycję w jakiej Pacjent powinien się ułożyć. Pozycja zależy od rodzaju badania. Pacjent odsłania część ciała, która ma być diagnozowana a następnie lekarz pokrywa skórę (okolicę badania) specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą oraz wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Podczas badania Pacjent wykonuje polecenia lekarza np. dotyczące oddychania. Lekarz przesuwając głowicę aparatu uzyskuje obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania USG:

  • Badanie USG jest badaniem bezbolesnym i w większości przypadków nie wymaga specjalnego przygotowania do jego wykonania. 
  • Na badanie Pacjent powinien przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badań dotyczących problemu.

 

Przeciwskazania:

  • Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania USG jest obecność otwartych ran części miękkich, uszkodzeń kości, otwartych infekcji oraz oparzeń w polu badania.
  • Przeciwwskazanie względne stanowią świeżo zamknięte złamania, gdyż w takim przypadku wynik badania USG przeważnie nie pociąga za sobą konsekwencji terapeutycznych, a może narażać chorego na niepotrzebny ból.
działania niepożądane

Brak

lekarz

Współpracujemy z:

icm - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

affidea polska - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

wizja v - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

mml - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

helimed - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania
rezonans kielce - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania