kontakt         

Tomografia Komputerowa Kolonoskopia

Informacje o badaniu

zwiń

opis

Badanie kolonoskopii wykonywane metodą tomografii komputerowej umożliwia ocenę zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej powierzchni ścian jelit.

Kolonoskopia wirtualna to badanie bezbolesne oraz przyjazne dla pacjenta. Wykonanie trójwymiarowej rekonstrukcji przy użyciu programu wirtualnej endoskopii stanowi alternatywę dla tradycyjnej kolonoskopii, co jest szczególnie  pomocne u pacjentów, u których podejrzewa się czynnościowe zaburzenia jelita. Warunkiem uzyskania czytelnego obrazu wnętrz jelita jest całkowite opróżnienie go z resztek pokarmowych. Schemat postępowania jest podobny do sposóbu przygotowania pacjenta jak do kolonoskopii tradycyjnej.?? W celu uwidocznienia zmian w świetle jelita niezbędne jest jego rozdęcie przy pomocy powietrza. W tym celu poprzez delikatnie wdmuchiwanie powietrza poszerzane jest światło jelita. Może to może spowodować u pacjenta niewielki dyskomfort i uczucie wzdęcia. W związku z tym na około 30 minut przed badaniem aplikowany jest środek rozkurczowy, w celu zmniejszenia kurczliwości jelita i podniesienia komfortu badania. Następnie wykonywane jest badanie metodą tomografii komputerowej, co pozwala na otrzymanie zdjęć w przekroju poprzecznym, a tym samym uwidacznia całe jelito grube.

Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który następnie jest przesuwany do wnętrza aparatu (tzw. gantry) i rozpoczyna się badanie. Na specjalnej ramie dookoła ciała pacjenta porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Wykonywana jest seria zdjęć, która później jest przetwarzana w celu uzyskania pełnego obrazu diagnostycznego.

Przez cały czas trwania badania nie należy się poruszać, ponieważ może to zniekształcić obraz i uniemożliwić poprawną ocenę diagnostyczną. Lekarz informuje, co po kolei należy robić w trakcie trwania badania. Większość Tomografów Komputerowych wyposażona jest w tzw. intercom, służący do komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a lekarzem i technikami. Aparaty Tomografii Komputerowej posiadają diody zapalające się podczas wysyłania promieniowania rentgenowskiego i informujące, że w momencie zapalenia się lampki nie wolno oddychać. Część badań może wymagać podania środka kontrastowego, w związku z tym mogą się pojawić działania niepożądane związane przede wszystkim z podaniem środka kontrastowego, wówczas wszystkie niepokojące pacjenta objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Jednak takie incydenty pojawiają się niezwykle rzadko.

przygotowanie do badania

Trzy dni przed badaniem pacjent powinien pozostawać na diecie lekkostrawnej. Można spożywać: klarowne chude zupy, małe porcje kurczaka lub indyka bez skóry, ryby, biały chleb bez masła i innych tłuszczów, rosół bez warzyw (czysty bulion), klarowne soki (jabłko, winogrona, czarna porzeczka), pić wodę ( gazowaną lub nie) kawę, herbatę bez mleka i śmietanki. Nie wolno natomiast spożywać warzyw, owoców, masła, tłuszczów, orzechów, mleka, sera, czerwonego mięsa (wołowiny, cielęciny, wieprzowiny), pełnoziarnistego pieczywa i innych produktów z mąki z pełnego przemiału. Pokarmy mogą być osłodzone według smaku. Na 24 godziny przed badaniem pacjent nie powinien spożywać stałych pokarmów, pozostając na diecie płynnej. Można spożywać: klarowne soki (jabłko, winogrona, czarna porzeczka), pić wodę (gazowana lub nie), kawę, herbatę bez mleka i śmietanki. W dniu badania pacjent może spożyć niewielką ilość płynu np. 1 szklankę klarownego soku, wody a poza tym pozostaje na czczo. Jeżeli lekarz zaleci wówczas przed badaniem należy zażyć preparat przeczyszczający. Pacjenci chorujący na serce powinni skonsultować przygotowanie do badania z leczącym ich lekarzem kardiologiem. Pacjenci chorujący na cukrzycę również powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Poza tym przygotowując się do badania kolonoskopii wykonywanego metodą tomografii komputerowej należy pamiętać o wszystkich podstawowych zasadach dotyczących badania. Czasami przed badaniem małym dzieciom podaje się środki uspokajające, ale można też zastosować znieczulenie ogólne. Do wykonania badania nie trzeba się rozbierać. Warto także włożyć wygodny strój (zalecany jest dres), aby czuć się komfortowo podczas badania.

Przed badaniem Tomografii Komputerowej:

 • W niektórych przypadkach pacjent powinien zgłosić się na badania na czczo z uwagi na możliwą potrzebę podania środka kontrastowego.
 • Zaleca się wykonać pomiar poziomu kreatyniny oraz eGFR w celu zweryfikowania poprawnej pracy nerek pacjenta, do 7 dni przed badaniem z podaniem środka kontrastowego.
 • Pacjenci z chorobami tarczycy powinni mieć oznaczony poziom TSH i FT4.
 • Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę o wszystkich zażywanych lekach.
 • Przed oraz po podaniu środka kontrastowego pacjent powinien być właściwe nawodniony.  Dotyczy to szczególnie chorych z białaczką, cukrzycą, zaburzeniami czynności nerek, jak również niemowląt (uwaga na przewodnienie), małych dzieci oraz osób w wieku podeszłym. Niemowlęta (wiek<1 roku), a szczególnie noworodki, są  szczególnie wrażliwe na zaburzenia równowagi elektrolitowej oraz zmiany hemodynamiczne.  Szczególną uwagę należy także zwrócić na pacjentów z poważnymi schorzeniami serca oraz nadciśnieniem płucnym. Mogą u nich wystąpić zaburzenia hemodynamiczne i zaburzenia rytmu serca.
 • Chorzy na astmę powinni mieć przy sobie leki wziewne.
 • Należy unikać równoczesnego stosowania preparatów o potencjalnych właściwościach nefrotoksycznych ze stosowaniem środka kontrastowego, aż do momentu kiedy kontrast zostanie całkowicie usunięty z ustroju.
 • Należy przynieść całą wcześniejszą dokumentację oraz poinformować o wcześniejszych zabiegach / operacjach oraz czy pacjent cierpi na:
  • umiarkowaną lub ciężką reakcję uczuleniową na jodowy środek kontrastowy, 
  • inne uczulenie wymagające leczenia,
  • astmę oskrzelową,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność serca,
  • cukrzycę,
  • chorobę nerek lub inne zaburzenia pracy nerek,
  • czy wykonywane były operacje nerek w przeszłości,
  • białkomocz,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dnę moczanową,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • czy zdarzają się utraty przytomności?
  • czy Pacjentka jest w ciąży?

 

Przeciwskazania do badania:

 • Przeciwskazaniem bezwzględnym do wykonania badania Tomografii Komputerowej jest ciąża. Wykonanie badania możliwe jest jedynie w przypadku zagrożenia życia matki lub płodu.
 • Przeciwskazaniem bezwzględnym do podania jodowego środka kontrastowego jest m.in.: uczulenie na jod.
 • Przeciwskazaniem względnym może być m.in.: uczulenie na leki, środki kontrastowe stosowane wcześniej, ostra i przewlekła niewydolność krążenia,
 • Przy występowaniu chorób nerek, wątroby, tarczycy oraz alergii należy zachować szczególną ostrożność.
 • Zażywanie leków z grupy B-blokerów, grupy biguanidów, Interleukiny 2 / Interferonu powinno być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi lub pielęgniarce.

 

Po badaniu tomografii komputerowej:

Najwcześniej po 3 dniach od wykonania badania Tomografii Komputerowej z użyciem środka kontrastowego zaleca się ponowne wykonanie pomiaru poziomu kreatyniny oraz eGFR w celu zweryfikowania prawidłowej pracy nerek pacjenta.

 

Wymagane dokumenty do wykonania badania Tomografii Komputerowej:

 1. Dostarczenie skierowania od lekarza.
 2. Dostarczenie aktualnego, nie starszy niż 7 dni, wyniku badań poziomu kreatyniny oraz eGFR (badania z kontrastem).
 3. Dostarczenie wcześniejszej dokumentacji medycznej.
 4. Pacjenci zgłaszający się na badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia powinni mieć przy sobie aktualny dowód ubezpieczenia np. druk RMUA, legitymację emeryta lub rencisty, druk ZUS-ZZA lub potwierdzenie opłacenia składki zdrowotnej. W tym przypadku skierowanie na badanie musi być wystawione przez lekarza posiadającego podpisaną umowę z NFZ.
działania niepożądane

Czasem po badaniu mogą się pojawić powikłania związane przede wszystkim z podaniem środka kontrastowego, wówczas wszystkie niepokojące pacjenta objawy należy natychmiast zgłosić lekarzowi. Jednak takie incydenty pojawiają się niezwykle rzadko.

lekarz

Współpracujemy z:

icm - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

affidea polska - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

wizja v - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

mml - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

helimed - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania
rezonans kielce - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania