kontakt         

RTG Pielografia

Informacje o badaniu

zwiń

opis

Pielografia to badanie układu moczowego, które jest badaniem inwazyjnym i podczas którego podawany jest środek kontrastowy. Dzięki badaniu Pielografii Zstępującej możemy ocenić moczowody oraz układ kielichowo-miedniczkowy nerek. Dzięki badaniu Pielografii Wstępującej można zdiagnozować miedniczki oraz moczowody.

Przebieg badania:

Pielografia zstępująca:

Pacjent po otrzymaniu znieczulenia miejscowego, kładzie się na stole aparatu RTG i wykonuje zdjęcia nerki. Lekarz najpierw wykonuje nefrostomię przezskórną, czyli nakłucie nerki przez skórę aby wprowadzić cewnik do układu kielichowo-miedniczkowego. Po właściwym umiejscowieniu cewnika w nerce podawany jest środek kontrastowy i wykonywana jest seria zdjęć RTG.

Pielografia wstępująca:

Pacjent po otrzymaniu znieczulenia miejscowego, kładzie się na stole aparatu RTG. Lekarz wprowadza cewnik do światła moczowodu. Po właściwym umiejscowieniu cewnika w pęcherzu moczowym podawany jest środek kontrastowy i wykonywana jest seria zdjęć RTG.

przygotowanie do badania

Przed badaniem:

 • Ze względu na podanie środka kontrastowego podczas wykonywania badania pacjent powinien zgłosić się na badania na czczo. 
 • Należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę o wszystkich zażywanych lekach.
 • Przed oraz po podaniu środka kontrastowego pacjent powinien być właściwe nawodniony.  Dotyczy to szczególnie chorych z białaczką, cukrzycą, zaburzeniami czynności nerek, jak również niemowląt (uwaga na przewodnienie), małych dzieci oraz osób w wieku podeszłym. Niemowlęta (wiek<1 roku), a szczególnie noworodki, są  szczególnie wrażliwe na zaburzenia równowagi elektrolitowej oraz zmiany hemodynamiczne.  Szczególną uwagę należy także zwrócić na pacjentów z poważnymi schorzeniami serca oraz nadciśnieniem płucnym. Mogą u nich wystąpić zaburzenia hemodynamiczne i zaburzenia rytmu serca.
 • Chorzy na astmę powinni mieć przy sobie leki wziewne.
 • Należy unikać równoczesnego stosowania preparatów o potencjalnych właściwościach nefrotoksycznych ze stosowaniem środka kontrastowego, aż do momentu kiedy kontrast zostanie całkowicie usunięty z ustroju.
 • Należy przynieść całą wcześniejszą dokumentację oraz poinformować o wcześniejszych zabiegach / operacjach oraz czy pacjent cierpi na:
  • umiarkowaną lub ciężką reakcję uczuleniową na jodowy środek kontrastowy, 
  • inne uczulenie wymagające leczenia,
  • chorobę nerek lub inne zaburzenia pracy nerek,
  • czy wykonywane były operacje nerek w przeszłości,
  • czy Pacjentka jest w ciąży?

 

Wymagane dokumenty do wykonania badania:

 1. Dostarczenie skierowania od lekarza.
 2. Dostarczenie wcześniejszej dokumentacji medycznej.
 3. Pacjenci zgłaszający się na badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia powinni mieć przy sobie aktualny dowód ubezpieczenia np. druk RMUA, legitymację emeryta lub rencisty, druk ZUS-ZZA lub potwierdzenie opłacenia składki zdrowotnej. W tym przypadku skierowanie na badanie musi być wystawione przez lekarza posiadającego podpisaną umowę z NFZ.

 

Przeciwskazania:

Przeciwskazaniem do wykonania badania jest:

 • Uczulenie na środek kontrastowy
 • Ciąża

działania niepożądane

Czasami po badaniu może dojść do infekcji układu moczowego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości pacjent powinien zgłosić się do lekarza.

lekarz

Współpracujemy z:

icm - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

affidea polska - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

wizja v - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

mml - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

helimed - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania
rezonans kielce - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania