kontakt         

Krew Biochemia - Białko C (CRP)

Informacje o badaniu

zwiń

opis

Białko C-reaktywne (CRP - z ang. C Reactive Protein) to białko należące to białek tzw. ostrej fazy i bieże udział w odpowiedzi immunologicznej organizamu.

Na stężenie białka C we krwi może mieć wpływ wiele czynników takich jak: płeć, masa ciała, wiek, badana populacja, palenie tytoniu, stosowane leki oraz metoda oznaczania, dlatego nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych dla tego oznaczenia.

Badanie poziomu stężenia białka C polega na pobraniu krwi, najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej krew pobierana jest z żyły znajdującej się na grzbiecie dłoni lub stopy. U dzieci krew czasem jest pobierana z palca.

przygotowanie do badania

Badanie przeważnie wykonuje się na czczo, od ostatniego posiłku nie może upłynąć mniej niż 8 godzin. Jednak czasami warto dzień wcześniej powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw, także picia alkoholu. Można przed wyjściem do laboratorium wypić szklankę przegotowanej wody.

działania niepożądane

Brak

Proszę pamiętać, aby norm poszczególnych wyników nie traktować zbyt jednoznacznie, gdyż są to dane informacyjne. Każdy wynik należy zawsze konsultować z lekarzem.

 

lekarz

Współpracujemy z:

icm - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

affidea polska - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

wizja v - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

mml - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

helimed - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania
rezonans kielce - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania