kontakt         

Koronarografia

Informacje o badaniu

zwiń

opis

Na czym polega badanie:

Koronarografia, nazywana też angiografią tętnic wieńcowych lub cewnikowaniem tętnic wieńcowych  to wysokospecjalistyczne badanie umożliwiające ocenę przepływu krwi przez tętnice wieńcowe w celu zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca. Jest to podstawowe badanie inwazyjne wykorzystywane w celu zakwalifikowania pacjenta do dalszego leczenia kardiologicznego.

 

Przebieg badania:

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Po położeniu pacjenta na specjalnym, ruchomym stole wykonywane jest nakłucie skóry  w celu wprowadzenia do tętnicy udowej, promieniowej lub ramiennej prowadnika oraz cewnika, przez który podawany jest  środek kontrastowy, co pozwala na przedstawienie na ekranie aparatu rentgenowskiego stanu tętnic pacjenta. Przez cały czas trwania badania pacjent powinien leżeć nieruchomo. Czasem lekarz może poprosić pacjenta o wstrzymanie oddechu.

Dzięki badaniu możliwe jest zobrazowanie naczyń, możliwych odgałęzień czy występujących zmian chorobowych.

Jeżeli wystąpi taka konieczność przez cewnik podawane są od razu leki.

Badanie trwa od 1 do 2 godzin. Po wykonaniu badania, w miejscu nakłucia tętnicy, zakładany jest opatrunek uciskowy, który ma zapobiegać krwawieniu i powstaniu tętniaka w przyszłości. Po 24 godzinach od badania opatrunek jest usuwany. Jeżeli pacjent miał nakłutą tętnicę udową wówczas powinien leżeć przez ok. 24 godziny. Po badaniu przez co najmniej 2 doby pacjent powinien pić co najmniej 2,5 litra płynów.

przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania:

  • Przed wykonaniem badania Pacjent powinien poinformować personel medyczny czy w ostatnim czasie wystąpiła u niego zaawansowana niewydolność nerek, obrzęk płuc, ciężka skaza krwotoczna, czynne krwawienie z przewodu pokarmowego, świeżo przebyty udar mózgu, niedokrwistość, ciężkie nadciśnienie tętnicze, znaczne zaburzenia elektrolitowe, współistniejąca wyniszczająca choroba, zapalenie wsierdzia, niewyrównana cukrzyca. ?
  • W dniu badania pacjent powinien być na czczo.
  • Przygotowanie do badania jest sprawą indywidualną uzależnioną od stanu i wieku chorego, dlatego szczegóły przygotowania do przeprowadzenia badania lekarz omawia wcześniej z pacjentem.
działania niepożądane

Działania niepożądane / przeciwskazania do wykonania badania:

  • Pacjenci, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku powinni szczegółowo, jeżeli istnieje taka możliwość omówić cel i przebieg badania z lekarzem kierującym, który poinformuje o wszystkich występujących zagrożeniach podczas badania oraz działaniach niepożądanych.
  • Przykładowym powikłaniem po koronarografii może być krwiak lub miejscowe krwawienie w miejscu nakłucia tętnicy.
  • Czasami może wystąpić reakcja uczuleniowa na środek kontrastowy lub nefropatia pokontrastowa, ale zdarza się to dość rzadko.
  • Jeżeli po badaniu wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy wówczas należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
lekarz

Współpracujemy z:

icm - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

affidea polska - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

wizja v - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

mml - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

helimed - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania
rezonans kielce - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania