kontakt         

Arteriografia

Informacje o badaniu

zwiń

opis

Na czym polega badanie:

Arteriografia to inwazyjne badanie diagnostyczne, które umożliwia ocenę światła naczyń tętniczych. Najczęściej wykonywana jest arteriografia aorty, tętnic wieńcowych, tętnic nerkowych oraz naczyń mózgowych.

 

Przebieg badania:

Po położeniu pacjenta na specjalnym, ruchomym stole wykonywane jest nakłucie skóry  w celu wprowadzenia do tętnicy udowej lub ramiennej prowadnika oraz cewnika, przez który podawany jest  środek kontrastowy. Następnie wykonywana jest seria zdjęć rentgenowskich  przedstawiających stan tętnic pacjenta. Przez cały czas trwania badania pacjent powinien leżeć nieruchomo. Czasem lekarz może poprosić pacjenta o wstrzymanie oddechu.

Dzięki badaniu możliwe jest zobrazowanie naczyń, możliwych odgałęzień czy występujących zmian chorobowych.

Jeżeli wystąpi taka konieczność przez cewnik podawane są od razu leki.

Badanie trwa od 1 do 2 godzin. Po wykonaniu badania, w miejscu nakłucia tętnicy, zakładany jest opatrunek uciskowy, który ma zapobiegać krwawieniu i powstaniu tętniaka w przyszłości. Po 24 godzinach od badania opatrunek jest usuwany. Jeżeli pacjent miał nakłutą tętnicę udową wówczas powinien leżeć przez ok. 24 godziny. Po badaniu przez co najmniej 2 doby pacjent powinien pić co najmniej 2,5 litra płynów.

przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania:

  • Pacjent powinien być dobrze nawodniony dlatego w dniu poprzedzającym badanie ale nie później niż 6 godzin przed samym badaniem należy wypić co najmniej 2,5 do 3 litrów wody niegazowanej, co powinno lepiej zabezpieczyć nerki przed działaniem środka kontrastowego.
  • Pacjent powinien być na czczo.
  • Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich na stałe przyjmowanych lekach.

działania niepożądane

Podczas badania pacjent może odczuwać dyskomfort w postaci przykrych dolegliwości jak uderzenia gorąca, bóle głowy, zawroty głowy, szum w uszach. W takim przypadku należy od razu poinformować o tym personel medyczny.

Czasami może wystąpić reakcja uczuleniowa na środek kontrastowy lub nefropatia pokontrastowa, ale zdarza się to dość rzadko.

Jeżeli po badaniu wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy wówczas należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

lekarz

Współpracujemy z:

icm - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

affidea polska - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

wizja v - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

mml - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania

helimed - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania
rezonans kielce - tomografia, rezonans magnetyczny i inne badania