kontakt   
 
start > Informacje medyczne > Zespół Downa

Zespół Downadna

U podstaw Zespołu Downa leży fakt, że człowiek nim dotknięty posiada jeden dodatkowy chromosom w każdej z milionów swoich komórek. Chromosomów powinniśmy mieć 46, a zamiast tego chory ma ich 47. Schorzenie dotyczy tak samo dziewczynek jak i chłopców i występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych czy klasach społeczno-ekonomicznych. Słowem – może dotknąć każdego. Istnieją dwie ważne informacje, które powinien zapamiętać każdy rodzic dotkniętego Zespołem Downa dziecka.

Rodzic nie ma wpływu na wystąpienie zespołu Downa – nic, co rodzice zrobią lub czego nie zrobią przed lub w trakcie ciąży nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie dotknięte zespołem Downa. Druga informacja to to, że tak jak każde zdrowe dziecko, dzieci z zespołem Downa są wyjątkowe. Każde z nich ma swoją osobowość, uzdolnienia i sposób myślenia. Jest indywidualną jednostką i w trakcie dorastania jego osobowość stanie się bardziej określona.

Diagnoza

Lekarze nader często są w stanie zidentyfikować dziecko dotknięte zespołem Downa od razu po narodzinach. U noworodka występują różnice w budowie twarzy, szyi, dłoniach i stopach. Widoczne jest też słabsze naprężenie mięśni. Takie zestawienie cech powoduje, że lekarze zalecają badanie chromosomów, które może potwierdzić podejrzenia. Nasilenie występowania konkretnych cech u każdego dziecka jest inne, dzieci z zespołem Downa bardzo różnią się między sobą. Warto pamiętać, że nie ma żadnej korelacji między ilością cech, które wystąpią, a zdolnościami poznawczymi dziecka. Warto również pamiętać, że każde z tych dzieci ma także 22 pary całkowicie normalnych chromosomów, więc będzie podobne do swoich rodziców i rodzeństwa.

Gdzie szukać wsparcia

Na terenie naszego kraju działają liczne stowarzyszenia i organizacje, które służą wsparciem rodzinom osób, które zostały dotknięte zespołem Downa. W dzisiejszym artykule podajemy kontakt do kilku z nich:

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa www.dzieci.bci.pl/strony/stow_downa

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” www.bardziejkochani.pl

Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zespołem Downa www.ika.lublin.pl/~down

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „TĘCZA” http://www.stowarzyszenietecza.org

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka http://iskierka.org.pl/