kontakt   
 
start > Informacje medyczne > Zapalenie płuc

Zapalenie płucchoroby pluc

Zapalenie płuc  najczęściej wywołują bakterie i wirusy, ale sprawcą bywają także grzyby. Wirusowe zapalenie płuc często jest powikłaniem po grypie i bywa z nią błędnie utożsamiane. W błąd może wprowadzić już wstępna diagnoza, którą przeprowadza się osłuchując chorego. Stąd ostateczną decyzję podejmuje się po obejrzeniu wyniku RTG płuc. To badanie medyczne bywa nieodzowne.  Dzieci poniżej pierwszego roku życia najczęściej muszą być hospitalizowane, ponieważ konieczne jest monitorowanie reakcji ich organizmów na podawane leki. W przypadku starszych dzieci oraz dorosłych kieruje się do szpitala tylko przypadki, które są wyjątkowo ciężkie.

W domu stosuje się leki, które przepisał lekarz. Wirusowe zapalenie leczy się najczęściej lekami łagodzącymi objawy – przeciwkaszlowymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Dopiero jeśli choroba przejdzie w bakteryjne zapalenie płuc, lekarze włączają antybiotykoterapię. Lek dobiera się stosownie do wieku dziecka. Usuwanie z płuc zbierającej się wydzieliny będzie łatwiejsze, jeśli będziemy regularnie, kilka razy dziennie, oklepywali plecy chorego przez 5 do 15 minut.

Objawy wirusowego zapalenia płuc:

- uczucie rozbicia, apatia
– suchy kaszel
– ból w klatce piersiowej i uczucie braku powietrza, duszności
– podwyższona temperatura

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc:

- szmery podczas badania stetoskopem
– osłabienie
– podwyższona temperatura, powyżej 38 stopni Celsjusza
– dreszcze i pocenie się
– suchy kaszel, który przechodzi w mokry
– ból w klatce piersiowej

UWAGA – zapalenie płuc może przebiegać bezobjawowo. Pojawia się tylko lekkie osłabienie, szybszy i płytszy oddech, okazjonalny kaszel. Diagnoza musi być postawiona na podstawie RTG klatki piersiowej.

Domowy szpital – jak chorować, aby wyzdrowieć?

Chory powinien leżeć. W przypadku dzieci trzeba pilnować, aby odpoczywały w pozycji półleżącej, która ułatwi im oddychanie i odkasływanie wydzieliny.

W pokoju chorego powinna panować wysoka wilgotność powietrza. Należy albo włączyć nawilżacz powietrza, albo rozwiesić wilgotne ręczniki.

Trzeba dbać o higienę – przy chorobach wywołanych wirusami należy często myć ręce i zadbać o lekkie odizolowanie chorego od reszty rodziny. Dzięki takim zabiegom zwiększamy szanse na uniknięcie epidemii.

Bańki – stymulują układ odpornościowy, dzięki czemu mobilizują organizm do walki z wirusami i bakteriami. Bańki są sprawdzoną metodą walki z kaszlem, który po zapaleniu płuc może długo się utrzymywać. Bańki stawia się na dobrze umięśnionych częściach pleców i klatki piersiowej. Nie stawiamy baniek na kręgosłupie ani w tej części pleców, gdzie znajdują się nerki!