kontakt   
 
start > Informacje medyczne > Ważne kiedy jesz

Ważne kiedy jeszjedzenie

Badanie przeprowadzone ostatnio przez naukowców z Harwardu przy współpracy z Brigham and Women’s Hospital pomoże dokonać przełomu i dostarczy nam wiedzy o tym, dlaczego tolerancja glukozy u osób zdrowych jest niższa wieczorem niż rano, a także dlaczego osoby pracujące na zmiany są bardziej narażone na cukrzycę typu 2.

Badacze mierzyli niezależne wpływy czynników behawioralnych (cykl spania, czas posiłków) oraz zegara biologicznego na zdolność do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Weryfikowano oczywiście również wpływ przesunięć między wcześniej wymienionymi elementami. W tym ściśle kontrolowanym badaniu wzięło udział 14 osób.

Autorzy podkreślają, że nie chodziło w tym eksperymencie jedynie co jemy, lecz także kiedy jemy. Ma to bowiem znaczący wpływ na stężenie glukozy we krwi a co za tym idzie może nieść konkretne konsekwencje zdrowotne. Eksperyment wykazał, że rytm okołodobowy miał wpływ na poziom glukozy niezależnie od cyklu karmienia/postu czy snu/budzenia. W trakcie badania uczestnicy żyli według dwóch różnych protokołów. Przy pierwszym śniadanie spożywali o godzinie 8 rano a sen odbywał się w nocy, przy drugim śniadanie jedli wieczorem, kolację w godzinach porannych. Wartość i skład posiłków nie uległy zmianie. Stężenie insuliny było mierzone przez godzinę po każdym posiłku w 10 minutowych odstępach. W przypadku posiłków wieczornych stężenie glukozy było o 17% wyższe niż przy posiłkach porannych. To dowód na mniejszą tolerancję glukozy w porze wieczornej. Badacze udowodnili też, że spanie w ciągu dnia, a praca w nocy, czyli odwrócony tryb życia, wpływa na zmniejszenie tolerancji glukozy w kolejnych dniach. To zjawisko może mieć poważne negatywne konsekwencje zdrowotne dla osób pracujących zmianowo.

Mamy nadzieję, że opublikowane wyniki badań przyczynią się do rozwinięcia i ulepszenia metod kontrolowania stężenia glukozy. I u osób z aktywnością dzienną i u osób pracujących zmianowo (m.in. na zmianę nocną). Być może dzięki lepszemu zrozumieniu zasad działania tolerancji glukozy, uda się znaleźć rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie niebezpieczeństwa wystąpienia cukrzycy typu 2 u osób pracujących zmianowo.