kontakt   
 
start > Informacje medyczne > ONKOfundusz – nowy serwis wspierający chorych na nowotwory

ONKOfundusz – nowy serwis wspierający chorych na nowotworylekarz

16 grudnia 2016 roku startuje ONKOfundusz – ogólnopolski serwis społecznościowy, wspierający chorych na nowotwory. Portal połączy darczyńców z pacjentami poszukującymi środków na dodatkową terapię i rehabilitację i będzie stanowić uzupełnienie publicznego finansowania terapii onkologicznych. Powstanie strony umożliwiła współpraca pomiędzy Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych a Grupą PZU.

Pomoc potrzebna z zewnątrz

Nowotwór to choroba niszcząca nie tylko zdrowie, ale również pozycję zawodową i finansową. Aktualnie w Polsce z chorobami nowotworowymi zmaga się ponad 144 tys. osób rocznie, a choroba okazuje się śmiertelna dla ponad 92 tys. Szacuje się, że co trzecia osoba urodzona po 1960 r. trafi na oddział onkologiczny. Niestety w medycynie, która rozwija się bardzo szybko, systemowo nie zawsze możliwe jest nadążenie z zapewnieniem dostępu do technologii, umożliwiających szybkie podjęcie leczenia. Z pomocą przychodzą wtedy organizacje pozarządowe i instytucje komercyjne. Aby pomóc chorym w organizacji i finansowaniu leczenia, do walki o ich zdrowie i życie włączyło się PZU.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych zapewnia potrzebną opiekę dla chorych na raka od 2009 roku. Od pewnego czasu stało się jednak jasne, że do stworzenia pełnego, parasolowego systemu opieki nad pacjentem brakuje możliwości zewnętrznego wspierania chorych w finansowaniu leczenia nierefundowanego. Z potrzeby tej powstał pomysł uruchomienia croudfundingu onkologicznego, skupionego wokół dedykowanego serwisu www.ONKOfundusz.pl.

- PZU wspiera inicjatywy, które łączą ludzi. Nowa platforma ułatwi wymianę doświadczeń i zbiórkę funduszy, dzięki czemu pomoże chorym w walce z nowotworem. Dlatego PZU nie wahało się ani chwili z podjęciem decyzji odnośnie wsparcia tego projektu – mówi Dorota Macieja, Dyrektor ds. Sponsoringu i Prewencji w Grupie PZU.
– Bez pomocy dużego partnera, spółki skarbu państwa, utworzenie ONKOfunduszu w funkcjonującej postaci byłoby na pewno dużo trudniejsze. Dzięki wsparciu PZU organizatorzy nie pobierają prowizji od zbiórek, więc każda wpłacona złotówka trafia na konto pacjenta – dodaje Szymon Chrostowski, Prezes PKPO.