kontakt   
 
start > Informacje medyczne > Magnez – energia z minerału

Magnez – energia z minerałumagnez

Na co uważać?

Drgające powieki, spięcie i ciągłe zmęczenie, poddenerwowanie i niepokój oraz brak sił i bolesne skurcze mięśni to liczne objawy, jakich możemy doświadczyć, gdy w organizmie pojawi się niedobór magnezu. Brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka to jeden z czterech najczęstszych niedoborów składników mineralnych w naszym społeczeństwie. Jeżeli wymienione wyżej objawy trwają powyżej 14 dni, to w organizmie może dojść do niebezpiecznych dla naszego zdrowia zmian – zaburzeń rytmu serca czy pracy układu nerwowego. Powinniśmy pamiętać, że braki magnezu niekoniecznie musimy zauważyć szybko i w sposób prosty. U wielu osób symptomy są utajone i mogą znienacka wywołać problemy sercowo naczyniowe. Szczególnie zagrożone deficytami mineralnymi są osoby nadużywające alkoholu, palące papierosy czy chociażby przyjmujące leki określonego typu. To ważne, abyśmy zawsze upewniali się u lekarza, że przepisane nam leki nie obniżą poziomu tego istotnego pierwiastka.

Co robić?

Magnez wykorzystywany jest w procesie wytwarzania ATP, czyli adenozyno trójfosforanu, które jest paliwem niezbędnym do sprawnej pracy wszystkich komórek naszego ciała. Samochód nie pojedzie bez benzyny, a człowiek nie ma siły i jest ciągle zmęczony, jeżeli ilość ATP jest nieodpowiednia. Dodatkowo magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni i przekazywania sygnałów układu nerwowego. Jest też istotnym wsparciem dla funkcjonowania i aktywności mózgu, który zawiaduje całą maszyną, jaką jest ludzki organizm.

Jak przyjmować?

Badacze wykazali korzystny wpływ łączenia magnezu z witaminą B6. Jeśli chcemy uzupełniać niedobory, warto sięgnąć po tę właśnie mieszankę. Pamiętajmy też, że nieorganiczne formy magnezu (tlenek, chlorek, siarczan czy węglan) są gorzej przyswajane. Zdarza się, że są gorzej tolerowane i wywołują skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego. Alternatywą jest chelat aminokwasowy, który również jest dostępny w aptekach. Przy wysokim wchłanianiu nie powoduje takich dolegliwości jelitowych.